Sitodruk

Nadruki na tkaninach wykonujemy techniką sitodruku  bezpośredniego oraz transferu.

 Cena nadruku maleje wraz ze wzrostem ilości nakładu, koszty stałe przygotowania matryc i klisz rozkładają się proporcjonalnie na większa ilość sztuk odzieży.

Stosujemy wysokiej jakości farby i materiały do sitodruku dlatego nasze nadruki są odporne na wielokrotne pranie,  odporne na czynniki atmosferyczne, mają dużą trwałość mechaniczną.

Sitodruk w teorii

Sitodruk to najbardziej popularna technika wykonywania nadruków na odzieży i innych tekstyliach.  Wywodzi się z XIX z tzw. malowania szablonowego, a za jej twórców uważa się Japonczyków. Technika druku polega na przeciskaniu farby  przez formę na specjalnie przygotowanej matrycy potocznie zwanej sitem. Sito pokryte jest emulsją, na której odwzorowany jest drukowany obraz. Przeciskana farba przechodzi przez te obszary sita, które nie są pokryte emulsją. Tak powstały wzór przenoszony jest bezpośrednio na przedmiot lub papier/folię w zależności od techniki sitodruku.

Sitodruk bezpośredni

Metoda polega na wykonywaniu nadruku bezpośrednio na materiale. Sitodruk bezpośredni stosuje się głównie na gładkich powierzchniach jak koszulki, torby eco, smycze itp.

 

 

 Sitodruk transferowy

W tej metodzie nadruk wykonywany jest na specjalnym podłożu (papier lub folia) a następnie przenoszony na materiał do druku (odzież, tkaniny)  za pomocą prasy. Metoda ta charakteryzuje się łatwością umieszczenia nadruków w nietypowych miejscach lub w pobliżu szwów takich jak bryt gotowej czapki, ubrania robocze, kieszonki, parasolki itp.

Farby plastizolowe (uzywane do druku w tej technice)  są miekkie a nadruki mają bardzo ostre i wyraźne kontury, mozliwe jest wydrukowanie nawet drobnych szczegółów, zapewniają bardzo dobre krycie również na ciemnych tkaninach oraz charakteryzują się elastycznością i rozciagliwością.

Zarówno do sitodruku bezpośredniego jak i druku transferowego przygotowane są matryce  jednak te same matryce nie mogą być użyte do obu technik,  gdyż ich sposób przygotowania jest inny. Mianowicie druk transferowy wykonywany jest w odbiciu lustrzanym

Czas wykonania transferu oraz jego koszt jest większy.

 

Sitodruk w praktyce

Poniżej skrócony, poglądowy opis odbywającego się u Nas procesu druku sitodrukiem. Proces ten zależy od bardzo wielu oczywistych czynników jak rodzaj użytych materiałów, doświadczenie  ale również warunki atmosferyczne, twardość, kąt nachylenia rakla, rodzaj siatki, emulsji  itp.

Wykonanie nadruku techniką sitodruku można podzielić na kilka etapów

Przygotowanie pliku do druku

Grafik przygotowuje plik dostarczony w formacie wektorowym do druku. Polega to w skrócie na odseparowaniu kolorów, gdyż na każdego z nich przygotowana musi być klisza i matryca.

Przygotowanie sita

Odpowiednie przygotowanie sita ma kluczowe znaczenie dla jakości nadruku. Sito to ramka z odpowiednio napięta siatką, które  należy powlec odpowiednia emulsją światłoczuła a następnie wraz z kliszą naświetlić światłem UV. Gotowa matryca to utwardzona warstwa emulsji światłoczułej, która nie przepuszcza farby, natomiast nieutrwalona emulsja zostaje wypłukana. W ten sposób otzrymujemy gotową matrycę do druku.

Proces ten należy wykonać dla każdego koloru.

Wykonanie nadruku

W momencie gdy przygotowane są matryce można rozpocząć proces drukowania. Matryce są odpowiednio mocowane do karuzeli lub stołu sitodrukowego i ustawiane.  Następnie następuje druk, farba zostaje przeciśnięta za pomocą rakla przez te obszary sita, które zostały wcześniej wypłukane.

Utrwalania nadruku

Po wykonaniu nadruku należy go utrwalić  (upraszczając wygrzać) w specjalnym tunelu przy odpowiednich parametrach w celu zachowania jak najdłużej żywotności nadruku.